Legalizacja aborcji – kontrowersja czy postęp?

Redakcja

10 marca, 2024
Nie da się ukryć, że obecnie coraz głośniej robi się o ustawie, która całkowicie zakazała aborcji. Wzbudziła ona wiele kontrowersji, szczególnie wśród kobiet, które chcą posiadać pełne prawo do decydowania o swoim życiu i ciele, co jest jak najbardziej normalne. Niemniej jednak w naszym społeczeństwie znajdziemy zarówno przeciwników jak i zwolenników zalegalizowania aborcji. Wobec tego, warto poznać odpowiedź na pytanie: czy aborcja powinna być legalna?

Na czym polega aborcja?

Aborcja to nic innego jak przerwanie ciąży na jej wczesnym etapie. Jest to zabieg, który powinien być wykonywany przez doświadczonych lekarzy, który w dużej mierze polega na usunięciu zagnieżdżonego zarodka w macicy. Przeprowadza się ją zwykle na wczesnym etapie implementacji zarodka, kiedy nie jest on jeszcze wykształcony ani rozwinięty. Usunięciu podlega jedynie zagnieżdżona komórka jajowa, z której w późniejszym etapie miałoby rozwinąć się nowe życie.

Czy aborcja powinna być legalna? Argumenty za i przeciw

Czy aborcja powinna być legalna? Otóż istnieją zarówno argument „za” a także i „przeciw”. Z pewnością kobiety powinny mieć prawo do decydowania o tym, kiedy chcą zostać matkami i kiedy są na to gotowe. Dodatkowo nikt nie powinien ich zmuszać do rodzenia dzieci, których nie chcą bądź pochodzą z gwałtu. Aborcja powinna być również w pełni legalna w momencie, kiedy ciąża stanowi realne zagrożenie dla życia matki, bądź płód obarczony został ciężkimi wadami genetycznymi. Niedorzeczne jest to, by kobiety musiały walczyć o prawo do własnego ciała. Z drugiej zaś strony przeciwnikami aborcji są głównie osoby religijne, które ze względu na osobiste przekonania uważają, że nie można zabić nienarodzonego dziecka. Aborcja na późniejszym etapie ciąży, w momencie kiedy płód zaczyna się kształtować, rzeczywiście nie jest zabiegiem etycznym i moralnym. Wobec tego kwestia legalności aborcji jest kwestią niezwykle dyskusyjną i z pewnością przez wiele kolejnych lat, będzie ona wzbudzała wiele kontrowersji oraz wątpliwości.

Polecane: