Filmy o miłości, po których nie chcesz rzygać tęczą i prukać brokatem

czwartek, Luty 14, 2019 0 No tags Permalink 0
"Zakochany bez pamięci"

„Zakochany bez pamięci”

FIlmy o miłości, po których nie chcesz rzygać tęczą i prukać brokatem.
Zatem, po jakże elowentnym tytule, od razu zapraszam do mojej listy filmów na Sralentynki:

1. ZAKOCHANY BEZ PAMIĘCI
Mój #1. Bez banału, inaczej, idealnie dla mnie.

 

2. HANNIBAL
Tak. Tak uważam. Scena, w której Lecter niesie na rękach agentkę Startling wśród wygłodniałych świń, które zjadały żywcem ludzi. Po to, aby ją ratować.
Miałam bodajże 13 lat, kiedy zobaczyłam tę scenę w kinie – mama zabroniła mi oglądać ten film, ale poszłam ze starszym bratem i  starszą kuzynką i zbytnio nie oponowałam, ba! to ja to chciałam obejrzeć, zatem rodzicielka dowiedziała się post factum – i uznałam, że było coś pięknego, romantycznego w tej scenie.
Lub też druga scena: psychopata, zatem egoista, który poświęcił siebie, aby uciec, ale jej nie skrzywdzić?… To było podwójnie romatyczne, biorąc pod uwagę fakt, że psychopaci raczej zrobią wszystko, aby siebie ratować, kosztme innych.

what dreams may come

what dreams may come

3. MIĘDZY PIEKŁEM A NIEBEM
Byłam dzieckiem, kiedy obejrzałam ten film i… Do tej pory siedzi mi w głowie…
Może zbyt ckliwe, zbyt melancholijne, ale surrealizm jest wyważony z melodramatem:
1. Sam fakt, że Robbin William nie gra tu roli komediowej, było czymś w punkt – przemawia do mnie jego smutek w oczach. Z perspektywy czasu jeszcze mocniej mnie on uderza
2. Pomysł, żeby dialog pomiędzy zmarłym mężem, a jego wciąż żyjącą żoną przedstawić za pomocą jej obrazów, jest czymś po prostu ku :D a dobrym
3. A skoro przy obrazach jesteśmy: malownicze przedstawienie Piekła. Odwrócona potężna katedra, w której brali ślub i jego żona-samobójczyni, w malutkim domku położonym na dnie, do której on dociera przez morze głów. Lub to, gdy on brudzi się kolorami…

what dreams may come

what dreams may come

MARTicia i Gomez

MARTicia i Gomez

4. RODZINA ADAMSÓW
Ale tylko te dwie części, gdzie gra Anjelica Houston (tak, tak, pewnie utożsamiam się ze względu na urodziwy nos) oraz Christina Ricci (w sensie Łensdej, nie Gomeza).
Krótko: niejedna z nas chciałaby po tylu latach nadal odczuwać pożądanie i namiętność, jaka jest pomiędzy MARTiccią (heheszki) a Gomezem.

Time traveler's wife

Time traveler’s wife

5. THE TIME’S TRAVELER WIFE
Nie podam polskiego tytułu, ponieważ jest do porzygania się.
Zastanawiałam się nad poleceniem tego filmu, bo choć film też jest nieco melodramatyczny i uroczy, to podoba mi się sam fuckt, że ta para ma nietypowy problem: mąż bohaterki znika sobie nagle i niechcący i pojawia się gdzieś nagle nago… Taką ma przypadłość. I tak trochę ciężko wspólnie funkcjonować.
Choć wiem, że ich problemy to nic w porównaniu z tym, że wspólnie reklamowanie jakiegoś produktu nie pasuje do image’u power couple.

Bardzo długie zaręczyny

Bardzo długie zaręczyny

6. BARDZO DŁUGIE ZARĘCZYNY
Kiedy pierwszy raz zobaczyłam film Jeanue’a Pierre’a Jeunet „Obcy 4″ znaczy się, jakże ambitną „Amelię” i „Delikatesy” (a poważnie: jedno i drugie polecam) na taśmę rzuciłam inne jego filmy, czyli „Bardzo długie zaręczyny”. I choć film francuski, to i tutaj nie ma jakiegoś banału: dziewczyna (Aoudrey Tattou) ciągle prosi o jakieś znaki, czy jej ukochany żyje, ale cały kosmos i wszechświat i Bozia pokazują jej faka, mówiąc „Pfff, nie masz na co liczyć”, a ona uparła się i szuka narzeczonego. I choć brzmi ten mój banalny opis banalnie, to banalnie nie jest.
Gdy mówi:
- Jeśli teraz wejdzie konduktor, to znaczy, że on żyje…
- Kontrola biletów! – słyszymy głos mężczyzny, który wchodzi do przedziału, po czym dodaje: – Haha! Żartowałem!
I tego podobne sytuacje przez cały film, a także inne urodziwe sceny typowe dla tego reżysera.

P.S. Ten, który gra narzeczonego Adourey Tattou, gra również Hannibala w filmie „Hannibal: początek, dlaczego i po co zaczął zjadać ludzi, choć nieco płytko przedstawione”.

0

Comments are closed.