Kobieta w Turcji

piątek, Sierpień 10, 2018 0 No tags Permalink 3
Merhaba, Marta, czyli kobieta w Turcji

Merhaba, Marta, czyli kobieta w Turcji

Wicepremier Turcji, Bulent Arinc, w 2014 r. oświadczył, że kobieta musi zachować uczciwą postawę moralną i nie powinna się głośno śmiać w miejscach publicznych. Gdy zaś organizacje kobiece apelowały do rządu, by ustanowił prawo, które lepiej chroniłoby kobiety, usłyszały, że przemoc w rodzinie nie jest sprawą państwa.

W 2004 r. Amnesty International sporządził przygnębiający raport na temat sytuacji kobiet w Turcji: przynajmniej jedna trzecia z nich jest ofiarami przemocy domowej, a każdego roku dziesiątki tracą życie w wyniku tzw. Zabójstwa honorowego… Jeszcze w czerwcu czytałam artykuł o tym, że co miesiąc ginie 30 Turczynek z rąk własnych mężów. A według konserwatystów to dlatego, że kobiety nie robią tego, do czego stworzył je Allah.

Turcja jest krajem patriarchalnym. Niestety. Choć najłagodniej traktuje kobiety spośród pozostałych państw islamskich, to nadal lepiej jest tu widziane, jak kobiety się zakrywają i poddają się prawu ustawionemu przez mężczyzn.

JAKO TURCZYNKA

W Turcji sytuacja kobiet jest mocno zróżnicowana w różnych regionach kraju. W regionach południowo-wschodnich małżeństwa aranżowane są wciąż bardzo powszechnie, zaś honor rodziny jest jedną z największych wartości. Inna sytuacja jest w największych miastach: Stambule i Ankarze, gdzie wiele kobiet pracuje i to w firmach czy mediach, zaś wiele intelektualistek, artystek (malarek, pisarek) zyskało sławę i żyje samotnie. Co nie zmienia faktu, żejednak większość kobiet (i to znaczna część Turczynek) to gospodynie domowe, które zajmują się dziećmi. Jednakże te, które uciekły do większych miast i mają umeblowane mieszkania „alafranga”, czyli z francuskiego „a la franque”, czyli „na modłę zachodnią”, nadal ze względu na presję społeczno-kulturową, nie zrezygnowało z noszenia chust czy przyjęcia roli tej osoby, która dba o ognisko domowe.

Dość często widzę to w Niemczech: modnie ubraną kobietę, z nowoczesnym smartphonem, idącą do McDonalds’a, a jednocześnie z chustą, która zakrywa każdy włos na głowie i w ubraniu, które zakrywa nawet w środku lata każdy skrawek ciała.

Niestety – tego u mnie na blogu raczej nie zobaczycie, ponieważ staram się ludziom nie robić zdjęć, jak Janusz na wakacjach, co traktuje ludzi spoza Polski jak małpy w zoo.

W 2004 r. Amnesty International sporządził przygnębiający raport na temat sytuacji kobiet w Turcji: przynajmniej jedna trzecia z nich jest ofiarami przemocy domowej, a każdego roku dziesiątki tracą życie w wyniku tzw. zabójstwa honorowego… Głośnym echem odbiła się tragiczna historia Guldunyi Toren, pochodzącej z Anatolii, która w 2004 r. Została zabita przez swoich braci za urodzenie nieślubnego dziecka. Nie brakuje także doniesień o małżeństwach zawieranych po gwałcie – jest to wybieg, który jest stosowany przez odpowiedzialnych za przestępstwo celem uniknięcia kary.

Jest jednak taka rzecz, która mnie od razu uderzyła przy pierwszej okazji, kiedy chciałam zapłacić za siebie: było zdziwienie, oburzenie i gadanie na ten temat ze strony Turka, tłumacząc mi, że żadna kobieta w Turcji nie płaci za siebie! Absolutny zakaz obyczajowy!
- Kobieta kupuje, mężczyzna płaci – zaśmiał się Turek.

Kobiety w Turcji

Kobiety w Turcji

JAKO FEMINISTKA

Dopiero w latach 80. XX w. pojawił się ruch feministyczny. I dopiero wraz z nastaniem ery Ataturka wproadzono w życie wiele reform na ich korzyść: wg modelu szwajcarskiego napisanoKodeks cywilny, który zastąpił charia, czyli szariat, prawo muzułmańskie, zaś kobiety dopiero w 1934 r. zyskały prawo głosu. Należy pamiętać jednak, że wszystko to jest jedynie prawnie ustalone, ale istnieje też coś takiego jak niepisane prawo kulturowo-społeczne, które w rzeczywistości reguluje zachowania, sposób odbierania rzeczywistości oraz postawę społeczną.

Dopiero w 1990 r. udało się feministkom doprowadzić do uchylenia artykułu z Kodesku cywilnego z 1926 r., wg którego kobieta mogła podjąć pracę tylko za zgodą męża…

stowarzyszenie feministyczne mówi także o braku działań ze strony właściwych organów władzy i tolerowaniu przez nie przestępstw typu gwałt, mimo że istnieją prawa pozwalające karać winowajców: z 1998 r. Prawo mówi, że sędzia, do którego zwraca się kobieta będąca ofiarą przemocy, jest zobligowany ustanowić środki ochronne, zaś z 2003 r. – uchylenie artykułu, który przyznawał możliwość obniżenia kary za zabójstwo popełnione w imię honoru.

Kobiet ana banknocie w Turcji. Fatma Alyie Topuz

Kobiet ana banknocie w Turcji. Fatma Alyie Topuz

JAKO POSTAĆ..

Aczkolwiek co mnie zaskoczyło – tu zrobię taką dygresję – to to, że na banknocie pojawia się postać kobiety: Fatma Alyie, turecka pisarka.
Owszem, pierdółka dla kogoś, ale dla mnie nie, ponieważ tak słucham naszych polskich panów, polskich polityków i księży, jak to mówią o szacunku do kobiety, jak to nas, kobiety, uwielbiają, ale jak do tej pory ani Marie Skłodowskiej, ani Marii Konopnickiej, ani Elizy Orzeszkowej, ani innej pisarki czy ważne Polki nie widziałam na żadnym banknocie. Obecnie.

Opowiadają polscy panowie, jak to są za równouprawnieniem i szanują prawa kobiet, ale jeszcze nie umieścili jej podobizny na pieniądzu.
W przeciwieństwie do Turków, którzy uczynili to z Fatmą Alyia, powieściopisarką, eseistką, która – UWAGA! – działała na rzecz praw kobiet!

Między innymi dlatego Turcja jest takim pięknym krajem, ponieważ sprzecznym w sobie: z jednej strony słyszymy o honorowych zabójstwach, a jednocześnie szanują i ukazują kobietę, która walczyła o równouprawnienie.
Fatma była pierwszą kobietą, która została uznana i poszanowana jako pisarka w świecie islamskim, a stało się to w XIX wieku, nie zaś w XXI w., kiedy można by sądzić, że jest to jedynie zabieg populistyczny polityków tudzież że dopiero teraz w XXI wieku ktoś raczył docenić kobietę.

Kobieta w Turcji

Kobieta w Turcji

JAKO TURYSTKA

Kiedy byłam w Jerozolimie przy ścianie płaczu czy też w synagogach, naturalne dla mnie było, że mam się zakryć – choć odczuwalne było 40. stopni gorąca, a ja musiałam mieć zakryte ramiona oraz ręce do łokci i do kostek spódnicę – ponieważ to była kwestia cudzej religii i ich świętych miejsc. Natomiast w Turcji nawet w miejscach, gdzie pojawiają się turyści, na nieprzyjemności można się narazić nawet jako turystka…

Oczywiście nie są oni Arabami, a jeśli już to zalicza się ich do Azjatów, co nie zmienia faktu, że jest to kraj, w którym dominuje religia islamska (sunnicka), dlatego kobieta powinna nieco się powstrzymać od pokazywania ciała. Jednakże w większych miastach czy w turystycznych można nieco swobodniej chodzić ubraną; można, co nie zmienia faktu, że niestety, ale mężczyźni będą się oglądali. Chyba że idzie się z mężczyzną, a najbezpieczniej z Turkiem.

Prawnie zakazana jest tu pornografia, zaś edukacja seksualna nie istnieje – zarówno w szkołach, jak i w domach ten temat nie istnieje, dlatego też ta sfera jest kwestią nie poznawalną za bardzo przez młodych Turków, którzy nawet do późnego, ponieważ 30. roku życia mieszkają ze swoimi mamami – nierzadko oni również do tego roku życia po prostu nie pracują – zatem nawet nie mają miejsca czy okoliczności na intymność z kobietą. To wszystko prowadzi do frustracji, a te w konsekwencji do nie tyle nieprzyjemnych co niebezpiecznych sytuacji.

Kobieta w Turcji

Kobieta w Turcji

I niestety, ale nie licząc miejsc turystycznych, kurortów, NFZ przestrzega przed podróżowaniem po Turcji.

Pamiętam, gdy oglądałam jeden reportaż o tym, że parę lat temu w jednym z krajów muzułmańskich kobiety walczą o prawo do posiadania… prawa jazdy. Mężczyźni tłumaczyli brak praw kobiet w tej kwestii tym, że kobiety są w tym muzułmańskim kraju tak wielbione, że one nie muszą się wysilać, żeby jeździć samodzielnie, ponieważ są wożone.

Ja rozumiem, że taka religia i kultura patriarchalna, ale prawdą jest, że za tymi ładnymi słowami kryje się tłamszenie kobiet i uważanie je za ludzi gorszego sortu. Hitler mówił, że kobiety nie powinny wtrącać się do polityki, ponieważ polityka to szambo, zaś kobiety są istotami boskimi i nie powinny zostać sprofanowane czymś tak ohydnym jak polityka. Muzułmanie również prowadzą taką demagogią, mówiąc, iż kobieta jest jak perła, dlatego należy ją przykryć, schować i nie wystawiać na widok publiczny, dlatego kobiety powinny się zakrywać. Wszystko jednak to prowadzi do tłamszenia kobiet.

Kobieta w Turcji

Kobieta w Turcji

3

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *