Dziewczyny, czytajcie książki!

niedziela, Październik 15, 2017 0 No tags Permalink 3
czytać książki!

czytać książki!

Fajnie jest być Melanią Trump, ale jeszcze fajniej Michelle Obamą – dlatego czytajcie książeczki. 

Dinozaury nie czytały i co? I wyginęły.

Zauważyłam to, współpracując z moimi RÓŻNYMI podopiecznymi i uczniami i tłumaczę to RÓŻNYM rodzicom, gdy rozmawiamy o problemie:
widzę dzieci, które mają problemy w szkole w nauce z najprostszymi rzeczami. I dziwią się później ci rodzice, dlaczego. Ale przecież to wszystko to są naczynia połączone: jeśli nie czytamy, nie ćwiczymy mózgu (najważniejszego mięśnia w nas), nie ćwiczymy mózgu, gorzej zapamiętujemy, trudniej nam skojarzyć fakty, trudniej nam myśleć logicznie itp., itd. Bo dziecko, które czyta, stanie się dorosłym, które myśli!
Mamy, namawiajcie córki do czytania!

Ale i my same też czytajmy!
I nie – nie jestem pewna, czy „50 twarzy Greya”, „Zmierzch” czy też Paulo Coelho można wliczyć w czytanie.

bitches love libraries.

bitches love libraries.

czytanie jest sexy

czytanie jest sexy

1. TAK. FAJNIE JEST BYĆ MELANIĄ TRUMP.
Kobieta atrakcyjna, elegancka, którą inni pożądają. Ale jeszcze fajniej jest być kobietą, która ma swój rozum i swój charakter. Bo z całym szacunkiem, ale wątpliwe dla mnie jest to, czy kobieta intelektualnie rozwinięta, bez przymusu zechciałaby być z mężczyzną, który nie szanuje kobiet.
Ale jeszcze fajniej jest być kobietą, która ma samodzielnie coś do powiedzenia i która jest niezależna intelektualnie. Jest to jedna z tych rzeczy, które uszczęśliwią nas same, jak niezależność. Bo nic tak nie ćwiczy umysłu i nie rozwija jak właśnie czytanie.

2. ROZWIJA SIĘ SWÓJ CHARAKTER I OSOBOWOŚĆ.
Krótko: porównajcie sobie osoby, które czytają i które nie czytają książek. Kropka.
Posłuchajcie, co mają do powiedzenia, ci, którzy nie przeczytali od dawna lub nie czytają reagularnie fascynujących książek. Ludzie, którzy czytają,  ciekawsi, potrafią popatrzeć na dane zagadnienie czy problem z kilku perspektyw, co już samo w sobie jest fascynujące. Potrafią wypowiedzieć się na niemalże każdy temat, zatem ludzie lgną do takich osób, aby posłuchać kolejnych ciekawych wątków czy wymienić interesujące poglądy.

3. CZYTANIE REDUKUJE STRES.
Czytanie odpręża, bo pozwala nam oderwać myśli od problemów i niemiłych spraw (no chyba że czytacie Jo Nesbo etc.), zamiast pogrążać się myślach, nakręcając się.
Czytanie książek sprawia, że na dany problem możemy spojrzeć z innej perspektywy, tej jaśniejszej i zauważyć problem, który wcześniej wydawał nam się nie do rozwiązania. Albo też pomoże nam zrozumieć, jakie niekiedy błahe są nasze problemy (jeśli takowe są rzeczywiście błahe).

4. KSIĄŻKI POSZERZAJĄ SŁOWNICTWO.
A im więcej słów znamy, tym lepiej jesteśy w stanie zrozumieć siebie, nasze emocje czy innych emocje. Przede wszystkim jeśli chcecie być traktowane jako poważne i wartościowe osoby, warto nieco poszerzyć swoje słownictwo, niż ograniczać się głównie do inwektyw i kolokwializmów. Jest to taka porada zarówno do kobiet, które szukają (wartościowego) męża, jak i do tych, które chcą robić coś dla samych siebie.
Czytając bardzo zróżnicowane książki, poznajemy najróżniejszych autorów, a przecież każdy z nich postrzega świat w zupełnie inny sposód, co ma swoje przełożenie na ich sposób pisania, a chyba jedną z bardziej rozwijających rzeczy jest odbierania świata w różnorodny sposób, czyli oczami innych. Dlatego nie uważam „Greya” za książkę, która jest wartościowa właśnie m.in. ze względu na słownictwo nieprawdopodobnie infantylne, trywialne i naiwne….
Chyba nie chciałybyście same być z troglodytą? Aby mieć poczucia, że ktoś nad wami dominuje w takiej dziedzinie, kiedy wy w trakcie interesującej rozmowy, która wzbogaca, musicie sięgać co drugie słówko po słownik.
A przede wszystkim rozumiemy, kiedy ktoś – mówiąc kolokwialnie – wciska nam kit zawoalowany w trudnych słowach.
Ja osobiście wolę przebywać z osobą elokwentną, niż taką, której słownictwo krąży głównie wokół słowa „kur**”. Gratuluję.

5. POSZERZA WIEDZĘ
Nie tylko słownictwo, ale i wiedzę. Ale tego chyba nie muszę tłumaczyć, czyż nie?

6. WZBOGACA WRAŻLIWOŚĆ
Kiedy wczytujemy się w przeżycia, doświadczenia, traumy bohaterów, wczytujemy się w postrzeganie innych i łatwiej jest nam zrozumieć sposób myślenia, a ty samym działani i podejmowanie decyzji bohaterów, czyli ludzi też w prawdziwym życiu. Rozwijamy nie tylko analityczne myślenie (ale i samo myślenie), ale również własną empatię.
Zaczynamy rozumieć słowa Oscara Wilde’a: „Nie jestem wystarczająco młody, aby wszystko zrozumieć” i zaczynamy zgadzać się z Carlem Jungiem: „Ocenianie jest łatwe, myślenie wymaga wysiłku, dlatego więcej ludzi osądza”.

A ponadto ludzie czytający stają się wrażliwsi na sztukę rozumianą w szeroko pojęty sposób: częściej chodzą na sztuki teatralne, do muezeów, wybierają lepszej jakości filmy, ponieważ sami tego chcą; ponieważ ich mózg potrzebuje coraz lepszej stymulacji i kolejnych dodatkowych bodźców.

7. MA SIĘ MĄDRZEJSZY WZROK (Zazwyczaj)
Nie bez powodu mamy sformułowanie:  „Twarz nieskalana myślą”…

8. POPRAWIA PAMIĘĆ.
Well, duuh!
Dzięki czytaniu i stymulacji mózgu tworzymy nowe synapsy i wzmacniają te starsze.
Jak również dłuższe czytanie zmusza nas do skoncentrowania się na jednej rzeczy, mianowicie na tekście, dlatego ćwiczymy także koncentrację.

9. POPRAWIA KREATYWNOŚĆ I ROZWIJA WYOBRAŹNIĘ.
Czytanie pobudza prawą półkulę mózgu, która odpowiada za:

 • myślenie w sposó niekonwencjonalny
 • myślenie abstrakcyjne
 • działanie zgodnie ze swoją intuicją
 • wyobraźnię
 • myślenie przestrzenne
 • działania artystyczne

Widziałam wiele dzieci, rówieśników, którzy za młody mieli potencjał, talent, który został gdzieś zakopany, zapomniany, bo rodzice woleli włączyć telewizor i wyłączyć dziecko, niż wyjaśnić dziecku, że czytanie nie gryzie.

10. INSPIRUJE I MAMY WENĘ.
Kiedy poznajemy bogatych wewnętrznie, interesujących, ciekawych ludzi, czujemy, że jesteśmy naładowani niesamowitą energią. Mamy poczucie, że możemy dużo i że nasze pomysły, które do tej pory wydawały się głupie, nierealne, są możliwe do wykonania. Słuchamy ciekawych, innych historii, które przeżyli ci ludzie. Coś ciekawszego niż ostatni odcinek z ich ulubionego serialu. Tak samo mamy, gdy czytamy (dobre, wartościowe, interesujące) książki. Pozwalamy się otworzyć na życie.

Czytajcie książki!

Czytajcie książki!

11. JAKO DOROŚLI LUDZIE NIE OŚMIESZAMY SIĘ, POPEŁNIAJĄC BŁĘDY ORTOGRAFICZNE…
Nic tak nie wywołuje śmiechu, jak pani w poważnej instytucji, w instytucji zaufania, w urzędzie, banku, która pisze poważne pisma czy maile z błędami ortograficznymi jak dziecko.
ALE no przecież teraz 99% ludzi, którzy stosują błędy ortograficzne, to dlatego że mają dysleksję, ale pewnie nie stwierdzoną… Nice try. Nie, po prostu nie czytaliście za młodu, ani teraz.
Doprawdy to przekonuje potencjalnych pracodawców, aby takie osoby zatrudnić (nie liczę te osoby, ktorym rodzina i nazwisko pomagają w zdobyciu stanowiska – nie muszą tacy martwić się o to, że nie wypada pisać jak 10latek).

12. STAJEMY SIĘ DOBRYMI ROZMÓWCAMI
Już powyżej coś podobnego pisałam, ale teraz nie mam na myśli tego, aby być ciekawszym, ale aby podwyższać sobie poziom i wznosząc się na wyżyny intelektu, choć kapkę. Dzięki rozwiniętym zdolnościom analitycznym (odpowiednie książki) czy wyobraźni, szybciej wyciągamy ciekawe wnioski.

13. ZABIJAMY NUDĘ!!
Serio? Mam rozwijać ten wątek?
Krótko: Jak komuś się nudzi, to zaczyna interesować się cudzymi problemami, cudzym życiem i tym cudzym życiem żyć.

14. ŻYJEMY DŁUŻEJ.
Nie żartuję. Pamiętam, jak śp. Danuta Szaflarska w jednym z wywiadów w radio powiedziała, że żyje tak długo, ponieważ ćwiczyła pamięć piosenkami tudzież wierszami. Ponieważ utrzymywanie swego najważniejszego mięśnia, mózgu, w świetnej kondycji intelektualnej sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi tego, co dzieje się wokół nas, nieustannie ćwiczymy mózg, a dzięki temu, że nasz mózg nie jest na wyłączeniu, i nasze ciało tak łatwo nie poddaje się starości. Ciało nie może być sprawne, jeśli umysł nie jest.

15. DZIECI. CZYTANIE WZMACNIA WIĘZI EMOCJONALNE POMIĘDZY DZIECKIEM A RODZICAMI

16. DZIECI. CZYTANIE POMAGA W ROZWOJU EMOCJONALNO-PSYCHOLOGICZNYM DZIECKA.

17. CZYTANIE POMGA W NAUCE JĘZYKÓW OBCYCH.
Wiele słów w naszym języku brzmi podobnie jak synonimy w języku angielskim (na szybko) np.: „eskalować”, „ewakuować”, „preferować”, „demokracja”, „prezentacja”, „elokwencja” itp., itd.
Dlatego łatwiej jest nam nauczyć się języka obcego, jeśli mając bogate słownictwo potrafimy zapamiętać obce słowa, kojarząc je z naszymi polskimi słowami.

18. SAMODZIELNIE MYŚLIMY.
Skoro już wiemy, że czytanie uczy myślenia, wyciągania wniosków i wyobraźni, zgodzimy się również z tym, że zaczniemy krytycznie patrzeć na to, co mówią nam inni, nie przyjmując bezkrytycznie rzekomej prawdy, która tą prawdą nie musi być. Jak również nie stajemy się zależni od mediów, które (jak wiemy, albo jak niektórzy nie wiedzą…) prawdy nie zawsze mówią…
Dzięki czemu też wyrabiamy własne gusta i upodobania, niekoniecznie to, co nam starają się wcisnąć reklamy i środki masowego przekazu – nie jesteśmy bezbronni na kulturę masową.

19. ODCIĄGA OD MEDIÓW.
Nie mówię, że wszelkie media są złe, ale kiedy włączamy telewizor, a wyłączamy siebie, nasze mózgi rozleniwiają się, zamieniają się w sieczkę. I tu chyba nie muszę tłumaczyć, dlaczego to niezbyt korzystne.
Książki sprawiają, że tania rozrywka, mała sztuka szybko nas nudzi, wręcz drażni i zaczynamy uciekac w wyższe rejony.

Lepiej być oczytaną, niż ładnie wyglądającą

Lepiej być oczytaną, niż ładnie wyglądającą

 • Wiedziałyście, że: ”(W Chinach) W grudniu 1959 r. do listopada 1960 r. wieśniacy zabili i zjedli 48 dzieci płci żeńskiej poniżej siódmego roku życia, co stanowiło dziewięćdziesiąt procent dziewczynek w tej grupie wiekowej. Kanibalizmu dopuszczało się około 70% rodzin. (…). Ponieważ tradycyjnie chłopów ceniono wyżej niż dziewczynki, ofiarami padły właśnie one. (…)”?
  Nienawidzę kochać się, czyli tylko "120 dni Sodomy"

  Nienawidzę kochać się, czyli tylko „120 dni Sodomy”

 • A o tradycji bandażowania stópek u dziewczynek w Chinach? Małej dziewczynce łamie się stopy w śródstopiu, „podwija się” pod spód, a następnie bandażuje tak mocno, aby nie mogły one rosnąć. Przez ból łamanych i rosnących kości jest nie do zniesienia, przez co kobiety bardzo często ledwo chodzą, ponieważ każdy krok jest niemożliwy. Paznokcie dalej rosną, wbijając się w ciało dziewczynki, która ten rytuał musiała przecierpieć przez całe życie, ponieważ krępowanie (łamanie) stóp uniemożliwiało im chodzenie, a co dopiero jakiekolwiek inne czynności, czy prace.
 • Dlaczego? Ponieważ czego to kobiecie się nie robi, aby ta była piękna, albowiem małe stopy u kobiet w Chinach były (są nadal w niektórych rejonach mimo zakazowi w XX wieku) uznawane za coś przepięknego. Wszystko dla estetyki. Malutkie stópki były symbolem wytworności i zapewniały właścicielce dobre zamążpójście.
 • A wiedziałyście, że to właśnie w Korei Północnej kobieca rola sprowadza się do roli rodzenia mężczyzn, aby ci budowali wspaniałą Koreę i wyrastali na żołnierzy przywódcy?
 • elity wojskowe i polityczne mają swój prywatny harem złożony z kobiet, które zostały zabrane rodzinom wbrew ich woli, aby zadowalały mężczyzn. Nazywa się to „zespołem uszczęśliwiającym”, „brygadą przyjemności”, w którym to dziewice pomiędzy 14. – 20. rokiem życia są przygotowywane przez około 20 miesięcy do tej roli?
 • A że kobietom nie wolno nosić krótszych spódnic niż do kolan. Nie wolno im również nosić spodni w Korei Północnej?
 • W tej samej Korei nie wolno im także jeździć na rowerze, ponieważ kobietom nie wypada?
 • Że pisarka i reporterka Anna Politkowska zginęła, ponieważ chciała przekazać prawdę?
 • Co do Politkowskiej: znałyście prawdę o Rosji? Tę „Udręczoną Rosję”?
 • A jedną z najlepszych reporterek jest właśnie kobieta? Świetłana Aleksijewicz?
"Seks się liczy" Osho

„Seks się liczy” Osho

To wszystko wyczytacie z książek!
I to nie musi być koniecznie ta konkretna książka, którą ja wam pokazuję. Chodzi o sam fakt poznawania-czytania.

 • A czy wiecie, że te kobiety opisane w książce ”Upór i przekora” odkryły wewnętrzne jądro Ziemi, zidentyfikowały pierwiastki radioaktywne czy też zapoczątkowały nową dyscyplinę badawczą?
 • A czy wiecie, że naukowczynie z tej książki brały udział w ekspedycji na dno oceaniczne?
 • Wiecie, kto zainicjował powstanie Agencji Ochrony Środowiska?
 • Czyje genialne teksty ocaliły życie wielu kolejnych pokoleń chorowitych noworodków?
 • Albo że hobby niektórych tych kobiet było latanie wyczynowymi samolotami do akrobacji powietrznych?
Czytajcie!

Czytajcie!

czytaj ksiażki

czytaj ksiażki

To jest książka. Ona nie gryzie. Jak widać, można ją wziąć do ręki i niekiedy się zaprzyjaźnić. Co daje regularne czytanie dobrych książek?
Czyli podsumowanie albo skórt dla leniwych:

1. Jesteśmy w stanie same zbudować swoje przemówienia tudzież myśli, niż podkradać pełnymi garściami-zdaniami od mądrzejszych od nas.
2. Będzie nam łatwiej przy głosowaniu do rządu zauważyć idiotów, którzy nienawidzą kobiet
3. Ćwiczymy nasz najsilniejszy mięsień, który wspomaga nasze całe życie
4. Zauważamy, jak pewne kwestie, nad którymi pociłyśmy się w ciągu dnia, są śmiesznie nieistotne
5. Czytanie pomaga w walce z Alzheimerem
6. Sąsiedzi nigdy nie będą narzekali, że czytacie za głośno
7. Książki zatrzymują kule – może wam książka uratować życie
8  Powiem coś cholernie banalnego: jak się czyta książkę, to przeżywa się drugie życie (jeśli jest ona dobra). I ci, którzy czytają, to rozumieją.
9. Dinozaury nie czytały książek i co? I wyginęły!
10. Pobudza kreatywność, logiczne myślenie, myślenie twórcze i ogólnie myślenie, pomaga w lepszym zapamiętywaniu.
Skutki uboczne:
1. uzależnia
2. czytanie jest zaraźliwe

 

Czytajcie książki!

Czytajcie książki!

 • Jo Nesbo

  Jo Nesbo

"Upiór i Upor"

„Upiór i Upor”

Czytajcie książki!

Czytajcie książki!

czytajcie książk

czytajcie książk

czytajcie książki

czytajcie książki

czytajcie książki!

czytajcie książki!

czytajcie książki!

czytajcie książki!

Ronda Rousey "Moja walka/twoja walka"

Ronda Rousey „Moja walka/twoja walka”

"Miellenium"

„Miellenium”

czytajcie książki!

czytajcie książki!

Czytać książki!

Czytać książki!

czytajcie książki!

czytajcie książki!

czytajcie książki!

czytajcie książki!

Dzikie łabędzie

Dzikie łabędzie

"Prowadz pług swój przez kości umarłych"

„Prowadz pług swój przez kości umarłych”

 

"Mirror, mirror" Cara Delevingne

„Mirror, mirror” Cara Delevingne

"Dziewczyna z pociągu"

„Dziewczyna z pociągu”

3

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *