Femigracja – anty-rustykalność, kolorowość – martastycznie

czwartek, Wrzesień 28, 2017 0 No tags Permalink 2
W drodze do Niemiec

W drodze do Niemiec

 

Jadę autobusem do pracy i widzę klasę szkolną, wchodzącą do pojazdu z nauczycielką-wychowawczynią:
pani jest cała w tatuażach, calutkich. Jest ciepło, więc ona odkrywa pół pleców i całe ręce. Ma też turkusowe włosy, z boku wygolone.
Nawet jako Warszawianka nie widziałam, żeby nauczycielka mogła w stolicy tak swobodnie wyglądać.

Swoją drogą widzę tu starsze Niemki, w średnim wieku i te w moim, zaś o młodszych nie wspomnę, zdecydowana większość, albo może i nawet – niech innym będzie – połowa jest w tatuażach. I to nie pojedynczych, malutkich. W dziarach. Wielkich, kolorowych, śmiesznych, abstrakcyjnych. I nie są to panie, które pracują na stanowiskach, które w Polsce są uważane za wartościowe i poważne.
Owszem: w Polsce. Ponieważ w naszym kraju bardzo ceni się ludzi, którzy Coś znaczą dzięki swojej pracy. Ale o tym w dziale o pracy w Niemczech.

W metrze berlińskim nie wolno robić zdjęć. Chodzi o względy bezpieczeństwa.
W Niemczech, aby tu pracować, trzeba mieć zameldownie, a aby mieć zameldowanie trzeba mieć pracę. Logiczne, czyż nie :D ? Kiedy to tłumaczę ludziom, nie dowierzają. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo, ale i ogólnie o prawo (pobyt musi być udokumentowany).
I też ze względów bezpieczeństwa, gdy był tu mój pierwszy Oktoberfest, wielu Niemców nie poszło na tradycyjne święto. I to w samej Bawarii.
Tak i w tym roku ze względów bezpieczeństwa wielu ludzi (i ja również miałam zakaz, choć chciałam poleźć :P ) nie poszłam na Targ Świąteczny. Nie obejrzalam swiatelek, nie poczulam atmosfery swuatecznej.
Na tym polega terroryzm – na budzeniu w ludziach strachu. W Kolonii (pierwszym mieście, do którego pojechałam w liceum na wymianę międzyszkolną, dlatego kocham to miasto <3) 2-3 lata temu na Sylwestra kobiety były molestowane (to akurat prawda), a w tym roku w Berlinie wyznaczono specjalne strefy bezpieczeństwa dla kobiet.

Dlatego gdy mnie inni pytają:
- To dlaczego jestes w Niemczech?
Odpowiadam tym:
1. Wegańskie żelki
2. Jednorożcowe produkty

A tak poważniej:
Dowiedziałam się, że pracując na umowie o pracę, opłacając prywatne leczenie, zostaje mi potrącony dodatkowo podatek za… przychód. Tak jakbym zarabiała pieniądze o wartości tego abonamentu medycznego… To, co wydawałam. Takie ogólnie jest prawo w Polsce. Zatem skoro jest to opodatkowane to z tego idą pieniądze dodatkowo jeszcze na NFZ. Też tak macie, nie bójcie się, tylko dowiedzcie się.

kolorowo

kolorowo

Ponoć jestem tak brzydka, że muszę sobie aż włosy farbować na zielono, żeby dobrze wyglądać. Pewnie dlatego wybrałam Niemcy.
            Wiem, że na podstawie tego nie należy podejmować decyzji życiowych, ale uważam, że w tym kryje się coś więcej: kolorowe usta, włosy. I ogólne przyzwolenie na kolorowość.

W Bawarii miałam różowe, a następnie zielone i niebieskie włosy. Miałam też niebieskie usta. W Berlinie chodzę w zielonych lub niebieskich, ewentualnie żółtych ustach. Banał, nic wielkiego, bo nikt się tu nie gapi.
Nie będę ludziom na ulicach w Niemczech robiła zdjęć jak dzikus, dlatego jedynie mogę zapewnić, jaką kolorowością leje się Berlin. I owszem – uważam, że to jest jeden z powodów, dla których warto wybrać emigrację. Bo za tą kolorowością kryje się inna mentalność. I inne podejście do ludzi.

Tu chodzi o brak rustykalności.
Pochodzę i mieszkałam całe życie w Warszawie – w mieście, w którym (nie wszyscy!) ludzie często powtarzają, że „nie są wieśniakami”, a jednocześnie, gdy widzą latem dziewczynę w kusym ubraniu, sądzą, że mają prawo do gapienia się i komentowania jej ciała, czy ciumkania czy poklepania, jak dzikusy, którzy dopiero nauczycli się jeść sztućcami.

Ludziom się wydaje, że na obczyźnie jest pięknie. Jest piękniej niż szarej, polskiej rzeczywistości, ale nie jest to kraj mlekiem i miodem płynący, a na Polskę nie chcę tak pluć, bo kocham mój kraj, ale jest to trudna miłość. Nieco nieodwzajemniona.
Nie, nie pluję na swój kraj, ale jako obywatelka mam prawo powiedzieć, że nie podoba mi się ta rustykalność:

wtrącanie się w cudze życie. Co mnie obchodzi, że jakaś prezenterka pozuje w złocie?! Niech sobie żyje po swojemu – dajmy je i innym żyć po swojemu, skoro chcemy, by i inni nam dali żyć, jak my chcemy. Póki nikt nikomu krzywdy nie robi.
Ta rustykalność, gdy ktoś nie ma swojego życia, więc będzie interesował się życiem innych. Nie pluję na swój kraj, ale jako obywatelka mam prawo powiedzieć, że życzę innym więcej miłości i tolerancji.

Niby stolica, a z pomalowanymi na inny kolor, niż czerwony, ustami czy innymi niż sexy blond czy perwersyjna brunetka  nie da się bez komentowania czy oceniania wzrokiem „Serio?! Da się oceniać kogoś wzrokiem?!”… Da się. Polacy są w tym mistrzami. I nadal uważają – głównie panowie – że mają prawo do decydowania, jak kobieta powinna wyglądać i co jej wypada. Bo prawdziwa lub/i dojrzała kobieta, która ma problemy na głowie i prawdziwe życie, ma czerwone usta, nie niebieskie. Bo na podstawie koloru ust możemy ocenić to, jakie życie ma kobieta.

anty-rustykalne

anty-rustykalne

Ach, no i schodzimy jeszcze na inny temat, tak banalny, że już bardziej się nie da:… A dokładniej tego, jakie kto ma życie.
Bo przecież skoro się śmiejesz, uśmiechasz, masz energię, to znaczy, że nie przytłacza Cię życie. To znaczy, że nie masz zmartwień, problemów, kłopotów. Bo prawdziwy dorosły i dojrzały człowiek ma zmartwienia, a jak je ma, to powinien cały świat o tym wiedzieć poprzez dookoła narzekanie i smęcenie lub po prostu permanenitnie niezadowolony wyraz twarzy. A jeśli już jesteś wiecznie poważny, to pewnie jesteś niezwykle dojrzałą osobą, którą trapią zmartwienia tego świata.
A ja zawsze powtarzam: jeśli ktoś ma za dużo problemów w życiu, będzie szukał przyjemności i szczęścia przy każdej okazji. Natomiast jeśli ktoś ma za mało problemów, będzie szukał wszędzie zmartwień.

Ale wróćmy do kolorów.
By the way: a także uważa się w naszej ojczyźnie, że skoro nie masz czegoś kolorowego na zewnątrz, to nie jesteś kolorową osobą.
W Niemczech w pracy nikomu  od początku nie przeszkadzało, że mam niebieskie, później zielone włosy, a także niebieskie usta. Nikt nie gapił się na to i nikt mnie nawet o to nie pytał: „A po co ci to? Na co to komu? Lepiej wyglądałaś…”. Jakby ktokolwiek sądził, że jego zdanie jest na tyle istotne dla mnie, żeby się nim ze mną dzielić.
Jedyne miejsce, w którym nie malowałam ust na niebiesko/zielono/żółto to Dachau i Sachsenhausen, ponieważ… no, bo, kurwa, bez przesady!

Często też maluję usta, ponieważ mój podopieczny, który ma Aspergera, aby zechciał uczyć się, chętniej podchodzi do współpracy na naszych zajęciach, kiedy pani jest kolowa.
I tak mi już zostało na zajęciach z innymi dziećmi, że chodzę z pomalowanymi ustami. I to ja wracam z zajęć zadowolona, że podopieczni dzięki takim głupotkom osiągają lepsze wyniki na naszych zajęciach. Te kolorowe głuppotki przypominają mi to, gdy inni patrzą w Polsce z pobłażaniem na obcą dziewczynę i mają swoje myśli w głowie.
Zaznaczam jeszcze raz: „Obca dziewczyna”, więc nikogo nie powinno obchodzić to, co dzieje się u obcej osoby.

Ale jak to powiedział Carl Jung:
„Myślenie jest trudne, dlatego wielu ludzi ocenia”.

Wiem, że na podstawie tego nie należy podejmować decyzji życiowych, ale… A nie. Sorry: tak uważam.

Martastycznie

Martastycznie

Anty-rustykalne kolorowe

Anty-rustykalne kolorowe

 

Betty Baboo

Betty Baboo

2

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *