Damą być… Sam se nią bądź!

środa, Lipiec 12, 2017 0 No tags Permalink 0
Damą być odbiera indywidualność

Damą być odbiera indywidualność

W moim ukochanym filmie „Przeminęło z wiatrem”… Nie oceniajcie mnie. Uwielbiam klasykę kina amerykańskiego… Rhett Butler mówi do Scarlett O’Hary:
- Nie jesteś żadną damą. Ale nie szkodzi, to jest komplement.
Bo oprócz tego, że Scarlett miała cwaniacki i rozwydrzony charakter, to była to baba, która robiła, co chciała i miała w poważaniu, co inni sobie pomyślą.

NIE BĄDŹ SOBĄ
Dlaczego nie przekonuje mnie program „Projekt: lady”? Nie przekonuje mnie tego rodzaju program, ponieważ nie widzę takiego samego dla mężczyzn (pisałam o tym). Nie przekonuje mnie też, ponieważ tu nie ma miejsca na różowe czy niebieskie włosy. Ani na kolczyk w brwi czy kolorowe ubrania. Nie ma miejsca na indywidualnośc, tylko przez wiekszość postrzegane bycie ułożoną-atrakcyjną. Kiedyś dama była skromna i nieco nieśmiała, wręcz czerwieniła się na każdy komplement. Damą była ta, która powinna się zachowywać tak,jak inni tego od niej oczekują, aby zdobyła szacunek.

W programie nie widzę, aby uczyli dziewczyny tego, aby były sobą, tylko: „Bądź sobą, TO ZNACZY uczesz się, jak należy, zdejmij kolczyk, …”. To znaczy, że nie wkłądamy do głów kobiet tego, co powinniśmy, a skupiamy się na ich wyglądzie. W programie nie widzę, aby z dziewcząt wyciągano to, jakie są naprawdę, tłamsząc w nich to, jakie chcą być, aby innym się przypodobać swoim na siłę kontrowersyjnymi zachowaniem.

Dlaczego wmawia się dziewczętom, że bycie damą, czyli kobietą szanowaną, to bycie kobietą w beżu i bieli? Że damą nie jest dziewczyna/kobieta, która pozostaje kolorowa? Bettie Winkle czy Iris Apfel to już nie ladies, ponieważ są zbyt kolorowe, dlatego je za wzór się nie stawia.
Nie mówię, że kobieta ma być zakryta jedynie białymi kozakami, ale dlaczego to dama ma się zakrywać? Dlaczego dama ma się pilnować w kolorze i ubiorze?

Dlaczego nie zrobią psychotestu tym dziewczynom i nie przeprowadzą rozmów z terapeutą, aby wydobyć z tych dziewcząt to, jakie są naprawdę? Ponieważ mam wrażenie, że to są zagubione dziewczęta, które nie wiedzą, kim są, dlatego udają zachowania i inne osoby.
A teraz każą im przestać udawać ordynarne i każą znowu udawać – znowu być kimś, kim nie są.

Dlaczego za wzór nie postawią kobiety zadziornej, która jest zadziorna (ale trzyma poziom), ponieważ taka jest naprawdę? Lepiej być ściśniętą w gorset, ale mówiącą to, czego inni oczekują niż bycie sobą i dobrą i nieco inną?
Nie, bo bycie damą, to znaczy bycie kobietą, której inni od nas wymagają. Dlatego jak jakiś pan zarzuca kobiecie, że nie jest damą, to niech on sam se nią będzie – niech sam pomilczy z gracją.
My się nie damy. My nie chcemy, żeby odebrano nam nasz głos, nawet jeśli nie jest delikatny, a ochrypły i niski.

NIE KRZYCZ
Nie przekonuje mnie ten program, ponieważ bycie damą to bycie grzeczną. A grzeczna znaczy nie kłócąca się, nie dyskutująca, tylko odpuszczająca. Czyli bierna kobieta, która machnie ręką i uzna: „Przemilczę”.

Ladies nie wywałczyly prawa do głosowania, ani też damy nie wywalczyły prawa do pracowania. Damy leżały i wygladały przyzwoicie, nie mając swoich środków finansowych, a tym samym prawa do decydowania o sprawach ważnych w domu i rodzinie.

Dama nie jest sarkastyczna i ironiczna, przez co odbiera jej sie narzedzie do wysmiania chamskiego rozmowcy.

Rzekomo mężczyzna był głowa, ale to kobieta była szyją i sposobem go urabiała. Rzekomo, bo prawdą jest, że jeśli publicznie odbierało się kobietom głos, to i w domu nikt tego głosu nie słuchał. Taki sprytny sposób, aby kobietę ucisszyć. Bo bycie bycie damą polegało na odbieraniu kobietom głosu, czyli bycie cichą:
- Nie dyskutuj, odpuść, przez co będziesz madrzejsza.

Ponoć damie nie wypada krzyczeć. I nie mówię tu o jazgocie baby, która lubi się użerać dla samego użerania się, ale tak się raczej powie o kobiecie, aby ją zawstydzić, aby uciszyć. Chyba niektórzy powinni zrozumieć, że można być damą i stawiać na swoim.
A panowie, którzy chcą nas uciszyć, niech sami sobie będą damami. My się nie damy.

NIE ZAPOMNIJ SIĘ USZTYWNIĆ!
Dama wie, jak ładnie zjeść bezę, aby się nie upierdolić, popelniając faux-pas i wie, że beżowy to bezpieczny kolor. Nie krzykliwy, bo dama nie krzyczy.
I nie mówię tu o byciu rustykalną atencjuszką, ale o byciu zauważalną w swojej osobowości, nawet jeśli przy tym nie jest ordynarna i wulgarna.

Kiedyś za damę uznawano kobietę, która często mdlała i która nie interesowała się polityką, a już na pewno nie dyskutowała na jej temat!

Teraz dama jest świadoma swojej wartości i seksapilu – co nie oznacza, że desperacko go okazuje i że może się wywyższać. Dama tego nie musi robić, aby zaznaczyć świadomość swojej wartości.
Dama nie robi czegoś, aby się innym przypodobać – damy nie dość, że zachowywały się, to musiały wyglądać tak, jak inni od nich tego oczekiwały. Współczesna dama wcale nie musi chcieć się innym przypodobać.

Kiedyś damy nie prały, ponieważ od tego była służba. Teraz dama nie upierze gacie facetowi, jeśli ten na to nie zasłuży i żeby go zatrzymać przy sobie. Niczego nie będzie robiła z desperackiej potrzeby posiadania kogoś. Zrobi to, na co ma ochotę. A jednocześnie dama będzie przy mężczyźnie, którego kocha, nie dlatego, że wypada. Nie zwiąże się dama dla pieniędzy, bo ona już będzie niezależna finansowo. Bo dama jest zbyt dumna, żeby leżeć i pachnieć. Bo kiedyś damy wyglądały, a teraz damy poszły do pracy.

Dama wcale nie musi być mimozą, która chodzi jak śnięta ryba. Nie musi być nad wyraz delikatna i nie chcieć się wypowiadać, albo też wypowiadać się tak, aby nikogo nie urazić.
Dama może mieć ikrę. Dama to kobieta, która nie jest wulgarna sama w sobie, mimo tego, że czasem przeklnie. Tylko inteligentni zauważą tę subtelną różnicę.

Dama jest po prostu wzorem do naśladowania poprzez swoje zachowanie, a nie tylko to, co mówi.
Dama ma swój głos i swoją opinię. Dama to kobieta, którą inteligentne kobiety chcą (nie)świadomie być, a mężczyźni za jej intelekt i osobowość z nią być.

0

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *