Szczucie cycem

Szczucie cycem

włosy: moje
fryzura: Daria
foto: Emilia

Są fanpage, które propagują nagie ciała kobiece, traktując je stricte w sposób przedmiotowy. Są fanpage, które propagują ksenofobię, homofobię, które obrażają kobiety, mniejszości seksualne, etc. Jednak z mojego fanpage’a usunięto zdjęcie, na której przez mokrą koszulkę widać było… brzuch i nieco piersi kobiety – zdjęcie było subtelne, ładne, artystyczne, nieco zabawne. Chciałabym zaznaczyć, że zdjęcie wcale nie promowało nagości, ani perwersji.  Nikogo nie obrażało. Niestety FB postanowił takie plugastwo usunąć. ”Gratuluję”.

To panowie ustalają zasady, które piersi mogą być pokazywane – np. te zdjęcia, na których panie karmią dzieci, są kasowane z FB, zaś te „jędrne, duże” mają cieszyć męskie oko. Mój cyc nie jest mój, tylko pana, któremu ma się on podobać. Bo piersi to balony do powiększania w zależności od tego, co akurat panom się podoba.

Oprócz powszechnego określenia „szczucie cycem”, które ma na celu sprzedać każdy produkt za pomocą kobiecego ciała, ma także na celu dyscyplinowanie kobiet, przypominając im, że mają być zawsze sexy. Szczucie (młodym!) cycem działa w ten sposób, że wszędzie – reklamy TV, billboardy czy nawet programy śniadaniowe – przypomina się kobietom, że mają być permanentnie piękne, młode i zadbane. Robi się to poprzez kucie naszych oczu młodymi sfotoshopowanymi dziewczynami ze sterczącymi cyckami i wciskanie nam przeświadczenia, że tylko taka baba ma prawo bytu. Pozostałe powinny wstydzić się i nie wychodzić z domu, jeśli już nie są młode.

- Jesteś tydzień po porodzie i jeszcze nie zrzuciłaś dziesięciu kilo? Zwykła tłusta świnia z ciebie.

Sterczące do góry cycki, odessane z tłuszczu brzuchy czternastolatek w reklamach przypominają nam, kobietom, że mamy być zawsze fit. My, kobiety, nie mamy prawa do słabości – do tego, żeby przybyło nam parę kilogramów, żeby na piersi z wiekiem zaczęła działać grawitacja. Kobiece piersi są po to, żeby cieszyć męskie oko, dlatego też nie mamy również prawa do karmienia piersią publicznie. Ponieważ to wszystko przypomina mężczyznom, że też jesteśmy ludźmi. A panowie tego nie chcą. Oni wolą dmuchane sztuczne lalki, które są zawsze idealne. Kobiety mają być seksowne, ale nie ludzkie…

Za pomocą sztucznych cycków w filmach będą nam, babom, przypominali, że mamy wiecznie dążyć do tego, aby im się podobać. Bo przecież jedną z najgorszych obelg dla kobiety jest to, że jest ona brzydka i niechciana.

Jakiś czas temu na FB było usunięte zdjęcie matki, która karmiła swoje bliźniaki. Na zdjęciu widać jej rozstępy i blizny na brzuchu po ciąży i nagie piersi, które ssą małe dzieci. Zdjęcie zostało usunięte, ponieważ jest nieestetyczne…. Cóż, to jest chore, że wszędzie cycem ludzie szczują, np. w reklamach, na billboardach w Centrum stolicy, pół gołe nastolatki w necie, ale kobieta „normalna” nie może już pokazać się w świetle dziennym.

Dla mnie np. nieestetyczne jest to, że ci panowie z wielkimi brzuchami i obwisłymi piersiami chodzą latem bez koszulek/z rozpiętymi koszulami i wszyscy im na to pozwalają. I jeszcze ci panowie – szczególnie Polacy – sądzą, że są atrakcyjni. Zaś kobieta ma być zakryta nawet jak trzydzieści stopni w cieniu.

No chyba że dziewucha wygląda jak wychudzona 16-latka z wielkimi cyckami  – wtedy taki samiec popatrzy sobie, poślini się, ale i tak zostanie ona brzydko nazwana, jeśli za dużo pokaże… Za dużo? To znaczy, ile?

Podobnie było w 2013 r. na Marszu, który miał na celu zwrócenie uwagi na przemoc seksualną w naszym społeczeństwie: ludzie byli oburzeni, że podczas Marszu demonstrujące obnażały swoje piersi (z zakrytymi brodawkami), podczas gdy w Centrum Warszawy dookoła wisiały billboardy z roznegliżowanymi, prawie gołymi modelkami. Mężczyźni chętnie oglądają takie modelki, aktorki, rozglądają się za roznegliżowanymi fit-dziewczynami, ale na głos je obrażają.

A o tym, że kobiety mają być seksowne (ale nie seksualne!), żeby zadowolić męskie oko – żeby nie daj Jahwe, nie przestraszyć mężczyznę – nie powtórzę. Bo nasze kobiece ciała są dla mężczyzn, nie my o nich decydujemy. Obcy pan sądzi, że ma prawo decydować, jak masz się ubierać i jak wyglądać, nawet jaki masz mieć temperament. Inaczej będzie mógł nas obrażać i krytykować.

Bo polskim panom się za dużo wydaje, ale o tym napiszę za jeszcze…

 

Szczucie cycem

Szczucie cycem

0
6 Comments
 • StrzechaWlosow
  Czerwiec 23, 2014

  Kurczę, aż się zdenerwowałam, czytając ten post, wiele racji masz niestety…

 • Mmay
  Październik 22, 2014

  Heh, przykre jest to, że FB atakuje osoby wstawiające zdjęcia subtelne, artystyczne, natomiast nie ma żadnego problemu z FP promującymi wulgarne wypinanie tyłka czy też pokazywanie „nadmuchanych balonów” … Od razu widać po czyjej stronie leży moderacja …

 • mmw
  Grudzień 7, 2014

  „Nie daj Jahwe” <3 Ale prosiłbym o niegeneralizowanie, są panowie, którzy czytują Twój blog i jak najbardziej popierają Twoje opinie :)

  • zadna-kolejna-milostka
   Grudzień 16, 2014

   Zatem niech ci panowie się ujawnią :D !
   A panie takich pokochają :) )

 • formexplode
  Listopad 18, 2015

  Po prostu super nie wiem jak dziękować autorowi dzięki niemu udało mi się podejście treściwie do własnego organizmu.

 • probolan 50
  Listopad 19, 2015

  Fantastyczny opis, gratuluję kreatywnego i sprytnego podejścia do tematu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *