Dzień Kobiet – Kongres kobiet

piątek, Marzec 8, 2013 0 No tags Permalink 0

Pewnego świątecznego popołudnia w Bastylii spotkały się bardzo mądre kobiety, aby walczyć o wolność i dokonać rewolucji. I oto, jakie myśli temu spotkaniu towarzyszyły.

prof. Środa, Szczuka„Dyscyplinuje się kobiety poprzez wstyd” – Kazimiera Szczuka
Jedna z uczestniczek powiedziała, że gdy mówi mężczyznom, że jest feministką, słyszy często odpowiedź:
- Ale chyba nie taką, jak prof. Środa czy Kazia Szczuka?
Dlaczego?
Kobiety – jak słusznie zauważyła Kazimiera Szczuka – są dyscyplinowane za pomocą wstydu. Tego, że ośmiesza się kobiety walczące o swoje prawa i dyskredytuje ich słowa, kobiecość oraz czyny. Aby uciszyć te kobiety, które domagają się równego traktowania – zarówno w sferze ekonomicznej, politycznej jak również seksualnej i społecznej – wmawia się nam, że kobieta to osoba nieasertywna, cicha, skromna, bierna. Że każda, która jest energiczna, trochę bardziej agresywna, gdy wymaga tego potrzeba, nie jest kobieca – indukuje się kobietom poczucie wstydu czy gorszości, gdy nie siedzą cicho. Ogólnie przyjęło się, że kobieta, która walczy o swoje, jest agresywna. Jakby nie była przeznaczona do swej roli. Kongres Kobiet
Prawdą jest, że mężczyźni boją się, że w momencie, gdy kobiety dojdą do pełnej władzy, stracą poczucie swojej roli, tak dobrze pielęgnowanej przez wieki. Dlaczego napisałam „pełnej władzy”? To znaczy, że jeśli zaczniemy, my – kobiety – np. mieć prawo do własnego ciała, czyli aborcja stanie się legalna w naszym kraju, mężczyźni stracą nad nami kontrolę, ponieważ my będziemy mogły decydować o swoim życiu i ciele. Albowiem nasze ciało jest wciąż wykorzystywane. Wykorzystywane jako sprawa polityczna, nasze brzuchy to przetarg przed wyborami – ciąża to sprawa państwowa, ale dziecko, które się rodzi, już nie. A tym bardziej polityków, którzy są wspierani przez duchownych, nie interesuje niepełnosprawne dziecko.
Mężczyźni przez wieki sądzili, że ich rolą jest bycie tymi, którzy decydują za nas, a system patriarchalny jest najlepszym (bo dla nich najwygodniejszym) systemem społeczno-kulturowym. Gdy to się zmieni, oni stracą orientację i instynktownie czują, że pogubią się w odnajdywaniu nowej roli dla siebie.
Dlatego też tak ważny jest dialog między płciami i uświadomienie wzajemne, że kobiety nie chcą walczyć przeciwko swoim partnerom, ojcom, przyjaciołom płci męskiej, ale chcą być traktowane z szacunkiem w każdej dziedzinie życia.
Kazimiera Szczuka zaznaczyła również, że musiałyśmy wyjść „na ulicę”, aby zadbać o siebie i walczyć o swoje prawa. I nie chodzi tu o wyjście „na ulicę”, aby zarabiać jako prostytutki, ale żeby dzięki Manifom społeczeństwo nas usłyszało.

„Nie potrzebujemy wsparcia” – Wanda Nowicka
Mężczyźni nie potrzebują tego, aby nas wspierać, bo to znów by oznaczało, że my jesteśmy słabe, więc potrzebujemy by to oni nam dodawali siły. A musimy zrozumieć, że my ją mamy w sobie i nie potrzebujemy tego, by nam mąż, partner, narzeczony, ojciec mówili, że możemy ją wykorzystać. To nie chodzi dosłownie o to, że ich nie potrzebujemy i nie chcemy. Tu chodzi postrzeganie siebie samej, o mentalność – zrozumienie, że każda z nas da radę samodzielnie.
Tak jak kiedyś matki nie potrzebowały mężczyzny, aby wychowywać samodzielnie dziecka, tak teraz musimy też pojąć, że będąc samą jesteśmy w stanie czuć się silne, spełnione i szczęśliwe.
„My nie musimy być skromne w swoich oczekiwaniach”, wypowiedziała te słowa Wanda Nowicka. My mamy prawo do tego, by czegoś chcieć więcej i walczyć o to. Ale drogą dialogu i dzięki partnerstwu i solidarności.

417544_614122478603404_1278808116_n„Rodzą się mężczyźni i mają do przodu” – prof. Środa
Kobiety muszą rodzić, ale o tym, że trzeba politykę socjalną i rodzinną zmienić, już się nie mówi. Ponieważ uważa się, że kobieta sobie poradzi. Owszem, poradzi sobie, ponieważ tego same musiałyśmy się nauczyć.
Ale to kobiety idą na Uniwersytety III Wieku, więcej jest czytelniczek niż czytelników, więcej jest średnich i małych firm zakładanych przez kobiety – w Unii Europejskiej to Polki przodują w zakładaniu własnych biznesów – co udowadnia fakt, że my jesteśmy tymi aktywnymi jednostkami. Tymi, które działają. Dlatego też kobiety powinny być dopuszczone do głosu i nie stać za mężczyznami, jak to bywało w historii wielkich władców, ale powinny stać ramię w ramię z nimi, aby wspólnie tworzyć lepszą przyszłość.

źródło zdjęć: Stowarzyszenie Kongres Kobiet

0

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *