Monotonna monogamia

środa, Styczeń 23, 2013 2 No tags Permalink 0

Kto powiedział, że tylko znajdując się w jednym długoletnim związku, możemy osiągnąć coś wyjątkowego? Toż to są relacje, z których możemy czerpać to, co najlepsze, jednocześnie nie spłycając się. Kto powiedział, że tylko jeden związek jest tym najważniejszym?

Monogamia

prawidłowe zdjęcie: baba w kuchni.

„Rzym jesienią jest przepiękny, a fiordy fińskie latem są zjawiskiem. Kto urodził się w spokojnej Danii, będzie chciał zwiedzić hałaśliwy i pełny życia Nowy York lub Tokyo. Ah! Sushi uwielbiam, ale do końca życia człowiek nie może spożywać jednej potrawy, ponieważ rozchorowałby się – dieta musi być zbilansowana i dostosowana do potrzeb organizmu jednostki”.
Koleżanka kiedyś powiedziała:
- Ale dlaczego miałabym wpuszczać turystów do swego kraju, którzy by mi śmiecili.
- Dlatego nie każdy dostaje wizy do kraju. To ty im dajesz przyzwolenie.
- To jest egoizm, jeśli druga osoba chce spełniać swoje potrzeby, bo rani drugą osobę.
- A egoizmem nie jest to, że ktoś chce nas ograniczać, nasze potrzeby i to akurat nam każe się zmieniać?
- Ale rani się partnera, gdy chce z innymi też być fizycznie.
- Rani nas też ten partner, gdy każe nam się zmienić. Gdy nas nie rozumie i wykazuje się egoizmem i uważa, że tylko jego/jej racja jest jedyną słuszną i normalną.

    Ktoś może buntować się przeciwko tym poglądom. Jego odczucia i jego decyzje życiowe – nie musi tak żyć, jeśli tego nie potrzebuje. Ale dlaczego narzuca się „jedyną słuszną rację” i bezrefleksyjnie ją przyjmujemy?

Wiele ludzi ocenia siebie przez pryzmat tego, co większość uważa – jak zostaną ocenieni przez  najbliższych, a u katolików jakie byłoby stanowisko Kościoła w danych kwestiach. Swoje indywidualne potrzeby jednostki oceniają na podstawie tego, jak większość by uznała w kategorii: dobre vs. złe. Wierzymy, że bycie dobrym polega na podporządkowaniu się prawom, które wyznaczyli dawno temu inni i do tej pory wierzy społeczeństwo. Rzadko skupiając się na tym, czego każdy z nas potrzebuje, pragnie.
W stanie Nowy Jork zdrada małżeńska przez wiele lat była jedyną prawnie dopuszczalną podstawą do rozwodu. „Kobiety, które miały nieszczęście wyjść za damskich bokserów lub pijaków, były wiec w bardzo trudnym położeniu”. Zatem wierność małżeńską traktowano jako priorytet i podchodząc do sfery seksualnej niezwykle pruderyjnie, zdrada była czymś gorszym niż bicie i znęcanie się nad kobietą.Czystość żony była cenniejsza od tego, że mężowie upokarzali i katowali je.
Żyjąc w kulturze chrześcijańskiej, na potępienie najbardziej narażone są kobiety – narzucone kobiece dziewictwo do ślubu przez wieki, wierność i cnotliwość pań to nic innego jak poddaństwo i uległość wobec mężczyzn. Wpajano nam, że kobieta dobra, to kobieta, która jest czysta, uległa i wierna jednemu mężczyźnie, czyli że zachowuje „siebie”, swoje dziewictwo dla tego jedynego mężczyzny, zaś rzeczą niepożądaną było, aby kobieta posiadała wielu partnerów w łóżku. I choć wiele z nas już dawno emocjonalnie i mentalnie oddaliła się od Kościoła katolickiego, wciąż duża część z nas bardzo często musi ograniczać lub hamować swój popęd w wyniku mizogińskiej postawy mężczyzn.
Lew-Starowicz („O kobiecie”)
- Kobiety często żałują bujnej przeszłości?
- Stosunkowo często. Stereotypy społeczne są tu mocne i łatwość nawiązywania relacji seksualnych wciąż nie należy do pożądanych cech partnerki.

Nie sztuką jest być monogamistą, gdy nikt Cię nie kusi.

 

Monotonna monogamia

prawidłowe zdjęcie: baba w kuchni.

Kto powiedział, że znajdując się tylko w jednym długoletnim związku, możemy osiągnąć coś wyjątkowego? Toż to są relacje, z których możemy czerpać to, co najlepsze, jednocześnie nie spłycając się. Kto powiedział, że tylko jeden związek jest tym najważniejszym? Ponieważ wmawiano nam, że seks to oddanie się jednej osobie. Tak jakby to było poświęcenie, nie zaś przyjemność. Ale kto tu też mówi tylko o samym seksie? Że ludzie, którzy nie wierzą w monogamię, pragną jedynie uprawiać seks z wieloma osobami jednocześnie?
Wmówiono nam, że monogamia to jedyny najwłaściwszy i najzdrowszy model związków. Wmówiono, że każdy, kto pragnie żyć inaczej, jest niemoralny, nieetyczny, chory. Tak kiedyś mówiono o homoseksualistach, tak mówiono o kobietach, które chciały odejść od męża (bo kto zwiąże się z nie-dziewicą przecież), a do tej pory mówi się o ludziach, którzy pragną żyć według swoich potrzeb. Do tej pory o ludziach, którzy chcą żyć inaczej mówi się, że są niemoralni, chorzy, puszczalscy, a wcześniej – grzesznymi. Podczas gdy monogamia w rzeczywistości jest czymś, co powstało w sposób nienaturalny, to znaczy, zostało narzucone społeczeństwu. Nie jest to model uniwersalny. Zatem kiedy on wyszedł na światło dzienne?
Mit, że człowiek może być szczęśliwy jedynie w monogamicznym związku, są głęboko zakorzenione w kulturze, nie zaś wynikające z biologii człowieka. Inaczej nie odczuwalibyśmy pożądania do innych osób, ani też nie widzielibyśmy tego w naturze, gdzie niemalże 90 % gatunków zwierząt nie wiąże się w pary na całe życie (nie licząc słoni i niektórych rodzajów ptaków).

        Sama idea tradycyjnego małżeństwa wywodzi się z kultury agrarnej – w niej „wszystko, co człowiek jadł, w co się ubiera i czym się posługiwał, było dziełem jego samodzielnej pracy. Rozległe więzi rodzinne pomagały ludziom radzić sobie z ogromnym nawałem obowiązków, aby nikt nie głodował. Małżeństwo było skutecznym rozwiązaniem („Puszczalscy z zasadami”).
Jeśli monogamia faktycznie jest czymś naturalnym, to czemu nie tak dawno – w sierpniu 2012 r. – w Brazylii, w mieście Tupa, zarejestrowano pierwszy poliamoryczny związek partnerski – związek składający się w tym przypadku z dwóch żon i jednego męża, zaś wg etnograficznego atlasu Murdocha na 834 społeczeństw poligynia (związek jednego mężczyzny z wieloma kobietami) dopuszczalna jest aż w 83% z nich, zaś w 0,4 %. dopuszczalna jest poliandria (związek jednej kobiety z wieloma mężczyznami), czyli związek jednej kobiety z wieloma mężczyznami. Tylko w ok. 16 % społeczeństw oficjalnie nakazana jest monogamia!

prawidłowe zdjęcie: kobieta w kuchni

prawidłowe zdjęcie: kobieta w kuchni

A to specjaliści na to? W wywiadzie dla magazynu Focus (NR 03/2012) psycholog zwierzęcy wyraźnie mówi: „Człowiek z natury wcale nie jest istotą monogamiczną. Dlatego tak strasznie trudno dotrzymać mu obietnicy wyłączności”. Antropolog dr. hab. Bogusław Pawłowski – profesor w Katedrze Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dyrektor Zakładu Antropologii PAN we Wrocławiu, niegdyś w wywiadzie dla Gazety Wyborczej tłumaczy, że monogamia człowieka to mit! Dr Hab. Pawłowski tłumaczylaickie legislacje obowiązujące w naszym kręgu kulturowym wyrosły na tradycji judeochrześcijańskiej, które silnie promują monogamię, dodając:
- Uważa się, że dzięki społecznie narzuconej monogamii łatwiej utrzymać ład społeczny. Reguła nakazująca jednemu mężczyźnie współżyć z jedną kobietą, proponuje demokratyczny dostęp do seksu. Zmniejsza się liczba mężczyzn nie posiadających partnerki, samce nie muszą silnie rywalizować o samice, maleje liczba konfliktów między nimi. Biologia i tak zawsze okazywała się silniejsza od kultury. Według badań Davida C. Atkinsa i Deborah E. Kessel z Fuller Theological Seminary z Pasadeny w Kalifornii wynika, że mniej zdradzają osoby regularnie uczestniczące w obrzędach religijnych.
Już w czasach prehistorycznych, zanim człowiek poznał, co to znaczy „wstyd”, ludzie żyli w grupach po 150 osób i wszyscy uprawiali seks ze wszystkimi, co przyznaje Christopher Ryan, psycholog specjalizujący się w seksualności człowieka. Psycholog w wywiadzie dla La Vanguardia (luty b.r.), hiszpańskiego dziennika, przyznaje również:
- Cztery wymienione przeze mnie gatunki (ludzie, szympansy, szympansy karłowate i delfiny) są inteligentne i żyją w złożonych grupach, gdzie współpracują ze sobą, a seks służy nawiązaniu i utrzymaniu relacji. Sprzeciwianie się naszej naturze prowadzi do cierpienia. Nie chcę zachwalać tu wolnego seksu, ale uważam, że warto wiedzieć, kim naprawdę jesteśmy.

0
2 Comments
 • jackwwcfaveqteyro
  Listopad 29, 2014

  Scientists at the American space agency, NASA, study climate change from direct temperature measurement. They report that two thousand five was the hottest year ever recorded. spaccio moncler In some countries, large majorities said AIDS is a bigger problem now than it was five years ago. But in most countries, the survey found a strong sense of progress in treating and preventing H.I.V. moncler online A Montreal court yesterday set a March date for preliminary hearings in the case of Canadian porn actor Luka Rocco Magnotta, accused of murdering a student, dismembering the body, mailing out body parts and then posting a video of the killing online. piumini moncler I just want everyone to know that my kid made a mistake. It was a terrible mistake, the boy’s father, Jason Cochran, said outside the courthouse in Port Orchard. GUNMEN abducted the president of the Libyan Olympic Committee in the nation’s capital, grabbing him from his car and bundling him into a waiting vehicle, his brother said yesterday.

  The last company that went in big in the North was of course South Korea during the Sunshine Policy. And you had KORES, the Korean resource group that invested heavily in a few joint mineral projects in the North. piumini moncler The breakthroughs that Indonesia has made in undermining various terrorist networks has been significant, Rudd told reporters. moncler outlet online Her ex-husband Bobby Brown also expected to attend, along with the couple’s only child, Bobbi Kristina. moncler milano Just like France in 2002 and Italy in 2010, defending champion Spain is going home with tail between its legs. moncler online However, the Beijing authorities lifted the ban in 2005 under public wishes that fireworks burning could create more festive atmosphere. But the government restricted setting off fireworks within certain areas during a 16-day period around the Spring Festival to reduce accidents and the impact on citizens’ lives.

  President Clinton spoke about remembering the separation of the races on buses in the South when he was a boy. He said that Rosa Parks helped to set all Americans free. He said the world knows of her because of a single act of bravery that struck a deadly blow to racial hatred. piumini moncler Prime Minister Yoshihiko Noda argues that raising the 5 percent sales tax to 10 percent is necessary for Japan, which faces worsening fiscal problems as its population ages and shrinks and it recovers from last year’s earthquake, tsunami and nuclear disasters. But Noda’s proposal has generated flak from opposition politicians as well as from within his own party. moncler sito ufficiale Zhou and her husband named the child Wang Zhoulin, with „lin” meaning „dragon.” The same character has been given to several other „dragon babies” born at the same hospital. giubbotto pelle uomo If seniors are registered in other provinces, they enjoy the social insurance there, said Liu Zhanyi, an official with the bureau. „If they don’t have a permanent residence registration, we’ll try to help.” Through her own independent activism and advocacy, she also helped redefine the role of first lady, giving it a new and deeper significance in the life of our nation.

  http://kosmo-kosmetik.kiev.ua/product/blesk-dlja-gub-dark-blue-sun-gloss-original/reviews/page49/
  http://www.insanecaraudio.com/
  http://startupmeme.com/facebook-is-jealous-of-studivz-success-studivz-sticks-at-being-different-with-red-pink/
  http://cambridgehypnotherapy.co.uk/blog/when-is-a-phobia-good-for-you-and-when-to-use-hypnotherapy/#comment-2529
  http://www.freelancer.com/

 • jackwsdtvbpwteyro
  Styczeń 9, 2015

  I would never let my daughter read those online comments and I hope she still believed that it was a beautiful show. But I will never send her to such activities again, Li said. ルブタン 靴 Zhang Junshe, senior captain and researcher at the Chinese Naval Research Institute In politics, military relations always serve as a weather vane for relations between countries. This high-level joint drill not only aims at strengthening military cooperation between the two countries, but also enhancing and developing strategic partnerships. ジョーダン Wang Qishan (C), a member of the Standing Committee of the Political Bureau of the Communist Party of China (CPC) Central Committee and secretary of the CPC Central Commission for Discipline Inspection (CCDI), speaks during the fourth plenary session of the 18th CCDI of the CPC in Beijing, capital of China, Oct. 25, 2014. Photo: Xinhua The Communist Party of China (CPC) is facing a severe and complicated situation in curbing corruption, warned Wang at the fourth plenary session of the 18th CPC Central Commission for Discipline Inspection (CCDI). クリスチャンルブタン メンズ Kean University did not put the project out to bid and picked a company in Shanghai, the newspaper reported. The northern New Jersey school recently opened a branch campus in China that university President Dawood Farahi hopes to expand. Chinese New Years Eve is the most important time of the Spring Festival where we have our traditional family dinners and hang Spring Festival calligraphy outside our doors.

  Suntech has had a tumultuous four months. The company in July appointed two new directors, who represent the interests of two of its largest U.S. bondholders, Clearwater Capital Partners and Spinnaker Capital Ltd. The bondholders didn’t reply to requests for comment. エアジョーダン5 Faced with the downward pressure in economic momentum, the institute forecast that the growth of land prices in the second quarter will further moderate. エアジョーダン6 It’s very difficult for exporters to cope with the appreciation. Some firms have hit the wall, he said. クリスチャンルブタン 店舗 Dong said the CSRC needs to continue working on the delisting regulations and strengthen its rules for the sharing of dividends by firms. クリスチャンルブタン 靴 JD.com, founded in 1998 as Jingdong Century Trading Co, is reaping the benefits of the boom. It said in December it would top its 2013 sales target of 100 billion yuan (16.5 billion U.S. dollars).

  Last year, Shanghai opened the Shanghai Equity Exchange, the city’s only over-the-counter stock market for unlisted firms, with the aim of helping tech firms and small businesses expand. エアジョーダン スニーカー Sawuer Menlik was moved by his recollection to write to Xi about the village’s development in recent years and inhabitants’ confidence in their livelihoods. エアジョーダン Chinas permanent representative to the United Nations has said that the resolution is an outcome of many rounds of consultations by all parties concerned and is „generally balanced.” クリスチャンルブタン メンズ Wang Zhitao, 24, has worked at Shuanghui for only five months, monitoring refrigeration equipment, and doubts he’ll stay as long as Guan, but he appears satisifed with work conditions and a starting salary of $450 per month. He lives in a company dormitory, divided into male and female sections. His room has three bunk beds, an electric fan, heating and a television, and the company encourages lights out at 10 p.m. Civil groups are becoming increasingly important in rescue operations, reports An Baijie in Ludian county, Yunnan province.

  http://triplecrownvb.leagueapps.com/signup
  http://www.thewritingplatform.com/2013/04/collaboration-writing/#comment-209502
  http://emmawatson4.e-monsite.com/pages/magazines/7-extra.html
  http://century-eyes.dreamwidth.org/24561.html?mode=reply&style=site
  http://www.streetartstudios.com.au/mothers-milk-cafe/#comment-121553

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *