Dlaczego baby muszą zmieniać nazwisko?

środa, Styczeń 9, 2013 5 No tags Permalink 0

Kaleczenie perwersji

Oto kilka powodów, dla których kobiety powinny po ślubie zmieniać nazwisko:

1) Żyjemy w kraju, w którym mężczyzna ma zawsze rację.
2) Tak jest od zawsze, a to co jest od zawsze, nie należy nigdy zmieniać, ani zastanawiać się, dlaczego tak jest, a nie inaczej!
3) Dzięki zmianie nazwiska kobieta wyzbywa się swojego indywidualizmu i części tożsamości, podporządkowując się mężczyźnie. A do tego powinna dążyć każda kobieta!

A dzieci? Co z ich nazwiskiem?
Jakiś czas temu rozmawiałam z pewnym jegomościem – zapytał mnie, po kim nazwisko będą nosiły moje dzieci. Zastanawiałam się na głos, dlaczego córka nie miałaby zachować po mnie nazwiska:
- Rodu zapewne i tak by nie przedłużyła, a dumna bym z niej była, gdyby chciała zachować swoje nazwisko.
- Czyli wtedy dajesz do zrozumienia, że córka nie byłaby Twojego Chłopa, tylko Twoja.
- Czyli jak dzieci mają nazwiska po ojcach, to są tylko ojców, nie zaś matek?
- No nie!
- Dlaczego?
- Bo tak nie jest. Po prostu tak się przyjęło. I tego nie należy zmieniać.

To doprawdy mocny i logiczny argument. Bo dlaczego mamy się zastanawiać nad tym, jak powinno być i czego my chcemy, jak ktoś faktycznie czuje – lepiej bezrefleksyjnie wszystko przyjmować.

            Ludzie, jak słyszą, że jakaś kobieta wyszła za mąż, gratulują jej. A czego tu gratulować? Jakiegoś odkrycia dokonała? Czy też coś wielkiego osiągnęła?
Gdyby to była jakaś brzydula, to jeszcze bym zrozumiała:
- Gratuluję Ci – ktoś ciebie zechciał!
No tak to może zabrzmieć: „Gratuluję ci! Dokonałaś czegoś niesamowitego/rzadkiego!”.
Ale gratulować tu tego, że jest się szczęśliwą i spotkało kogoś wyjątkowego? Dlaczego jakoś nikt tego sobie nie gratuluje, gdy już się z kimś jest lub gdy się razem zamieszka czy też weźmie wspólnie kredyt hipoteczny, który nie rozdzieli dwoje, póki śmierć ich nie rozłączy?
- „Nie gratuluje się, ponieważ chłopaka/dziewczynę ma się wielu, ale męża/żonę jednego/jedną.

Ludzie, czy wy jesteście poważnie? Jeśli ktoś się z kimś wiąże i wyznaje się drugiej osobie miłość, to nie znaczy „Kocham cię, póki nie znajdę sobie męża”. Ale „Kocham cię i wydaje mi się, że będziesz tym jedynym”.
Tak samo jest, gdy ludzie biorą ślub „Kocham cię, biorę ślub, bo wydajesz mi się tym jedynym do usranej śmierci”. Ale czy będzie rozwód czy rozstanie – tego nie jesteśmy pewni. Więc po cholerę gratuluje się ślubów?
Obrony pracy magisterskiej czy też awansu w pracy jakoś strasznie sobie ludzie nie gratulują tak entuzjastycznie jak ślubu. Jakby to był wyczyn. Może dlatego że to mniej istotne w życiu, niż ta zmiana nazwiska?

0
5 Comments
 • Inez
  Marzec 14, 2013

  doprawdy, szczyt szczęścia i cel do którego dąży każda myśląca kobieta :)

 • Ray
  Marzec 31, 2013

  Tu się chyba gratuluje nie tyle co szczęścia ile jego formalizacji. Ot co. No i dziękuje się za imprezę i darmowy alkohol :)

  Swoją drogą – mnie by tam nie zależało zbytnio na zmianie nazwiska przez moją partnerkę – ba, znam kilka dziewczyn z fajnymi nazwiskami, gdzie dla jaj bym sobie zmienił na ich nazwiska! Np. koleżanka z nazwiskiem Niewiem :D (szkoda tylko, że to „brzydule”)

 • tysenna
  Kwiecień 4, 2013

  A ja tam gratuluje.
  Z drugiej strony lepszej pracy/dziecka/pracy magisterskiej/zareczyn, etc.tez, wiec moze sie wyrownuje. Ot, kolejny duzy krok, a ze gratulujemy szczescia?
  Choc z reszta sie zgadzam.

 • Klaudia
  Sierpień 6, 2013

  Święte słowa! :-)

 • Aldo
  Marzec 8, 2015

  Co prawda obsewruję Twojego bloga dopiero od 2 miesięcy, ale poraża mnie Twoje niezwykłe modowe wyczucie. Obejrzałam chyba wszystkie stylizacje, ktf3re tu umieściłaś i stwierdzam, że jak mało kto potrafisz bawić się modą – nosisz to, co lubisz, ale jednocześnie trzymasz rękę na pulsie i zawsze wrzucasz coś trendy do stylizacji. Niesmowicie mnie to inspiruje. Przekonujesz masę dziewczyn, że należy przede wszystkim być sobą i okazywać swoją osobowość przez strf3j. Brawo!Co do Twoich włosf3w – bo wiele komentarzy na ich temat się tu pojawia – uważam, że nikomu nic do tego, to tylko i wyłącznie Twoja sprawa, czy są ok czy nie. Jeśli czujesz się w nich dobrze, to trzymaj je dalej :) Jesteś piękną dziewczyną i w każdej fryzurze wyglądasz świetnie.Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *